Hauptmenü öffnen

De Lombardei-Rundfohrt (ital. offiziell af 2012 „Il Lombardia“, fröher „Giro di Lombardia”)[1] is traditschonell dat letzt groot Radrennen vun de Saison. Dat wurrd to de fiev so nömmt Monumenten vun den Radsport tellt.

Dat italieensch Eendagsrennen find normalerwies jedes Johr Midden Oktober statt (Utnahm 2012) un is dormit dat eeenzig „Monument“, dat nich in’ Fröhjohr utdragen wurrd. De Lombardei-Rundfohrt wurr eerstmals 1905 up Anregen vun den italieenschen Radrennfohrer Giovanni Gerbi dörführt, de ok dat eerst Rennen winnen kunn. Siet 1907 wurrd dat Rennen vun dat führen Sportblatt vun Italien, La Gazzetta dello Sport organiseert. Mit Utnahm vun de Johren 1943 un 1944, as dat Rennen wegen den 2. Weltkrieg utfallen dee, wurr dat „Rennen vun de fallen Blööt” jedes Johr dörführt.

Fausto Coppi führt de List vun de Rekordsieger mit fiev (veermal dorvan in Folge) Siegen an, folgt vun den veermaligen Winner Alfredo Binda as ok Henri Pélissier, Costante Girardengo, Gaetano Belloni, Gino Bartali, Sean Kelly un Damiano Cunego mit je dree Siegen.

Siet 2011 hörrt dat Rennen to de UCI World Tour.

Inholtsverteken

StreckÄnnern

Ofschoons de Streckenführen in de Loop vun de Johren tallriek Ännerungen erfohren hett, bild de Upstieg vun Bellagio to de Madonna del Ghisallo bi Magreglio traditschonell en vun de Hööfthindernisse vun dat Rennen un is faken ok Oort vun de Vörentscheeden, wiel sück dor de Utrietergruppen mit den lateren Sieger vun de Rundfohrt billen. Siet 2004 is dat Teel in Como an dat Ufer vun den Comer See. In de Historie vun dit Rennen geev dat verscheeden Start- und Teelöörd:

  • 1905-1961 vun Mailand nah Mailand
  • 1962-1984 vun Mailand nah Como
  • 1984-1989 vun Como nah Mailand (Piazza Duomo)
  • 1990-1994 vun Mailand nah Monza
  • 1995-2001 vun Varese nah Bergamo
  • 2002 vun Cantù nah Bergamo
  • 2003 vun Como nah Bergamo
  • 2004-2006 vun Mendrisio (Swiez) nah Como
  • 2007-2009 vun Varese nah Como
  • 2010 vun Mailand nah Como
  • 2011 vun Mailand nah Lecco
  • 2012–2013 vun Bergamo nah Lecco
  • 2014 vun Como nah Bergamo
  • 2015 vun Bergamo nah Como
  • 2016 vun Como nah Bergamo
  • 2017 vun Bergamo nah Como

SiegerlistÄnnern

Johr Sieger Tweet Dart
1905   Giovanni Gerbi   Giovanni Rossignoli   Luigi Ganna
1906   Cesare Brambilla   Carlo Galetti   Luigi Ganna
1907   Gustave Garrigou   Ernesto Azzini   Luigi Ganna
1908   François Faber   Luigi Ganna   Giovanni Gerbi
1909   Giovanni Cuniolo   Omer Beaugendre   Louis Trousselier
1910   Giovanni Micheletto   Luigi Ganna   Luigi Bailo
1911   Henri Pélissier   Giovanni Micheletto   Cyrille Van Hauwaert
1912   Carlo Oriani   Enrico Verde   Maurice Brocco
1913   Henri Pélissier   Maurice Brocco   Marcel Godivier
1914   Lauro Bordin   Giuseppe Azzini   Pierino Piacco
1915   Gaetano Belloni   Paride Ferrari   Gaetano Caravaglia
1916   Leopoldo Torricelli   Camillo Bertarelli   Alfredo Sivocci
1917   Philippe Thys   Henri Pélissier   Leopoldo Torricelli
1918   Gaetano Belloni   Alfredo Sivocci   Carlo Galetti
1919   Costante Girardengo   Gaetano Belloni   Heiri Suter
1920   Henri Pélissier   Giovanni Brunero   Gaetano Belloni
1921   Costante Girardengo   Gaetano Belloni   Federico Gay
1922   Costante Girardengo   Giuseppe Azzini   Bartolomeo Aimo
1923   Giovanni Brunero   Pietro Linari   Federico Gay
1924   Giovanni Brunero   Costante Girardengo   Pietro Linari
1925   Alfredo Binda   Battista Giuntelli   Ermanno Valazza
1926   Alfredo Binda   Antonio Negrini   Ermanno Valazza
1927   Alfredo Binda   Alfonso Piccin   Antonio Negrini
1928   Gaetano Belloni   Allegro Grandi   Pietro Fossati
1929   Pietro Fossati   Adriano Zanaga   Raffaele Di Paco
1930   Michele Mara   Alfredo Binda   Learco Guerra
1931   Alfredo Binda   Michele Mara   Giovanni Firpo
1932   Antonio Negrini   Domenico Piemontesi   Remo Bertoni
1933   Domenico Piemontesi   Luigi Barral   Pietro Rimoldi
1934   Learco Guerra   Mario Cipriani   Domenico Piemontesi
1935   Enrico Mollo   Aldo Bini   Gino Bartali
1936   Gino Bartali   Diego Marabelli   Luigi Barral
1937   Aldo Bini   Gino Bartali   Aimone Landi
1938   Cino Cinelli   Gino Bartali   Osvaldo Bailo
1939   Gino Bartali   Adolfo Leoni   Salvatore Crippa
1940   Gino Bartali   Osvaldo Bailo   Cino Cinelli
1941   Mario Ricci   Cino Cinelli   Aeverino Canavesi
1942   Aldo Bini   Gino Bartali   Quirino Toccacelli
1943-44 kien Utdragen wegen den 2. Weltkrieg
1945   Mario Ricci   Aldo Bini   Gino Bartali
1946   Fausto Coppi   Luigi Casola   Michele Motta
1947   Fausto Coppi   Gino Bartali   Italo De Zan
1948   Fausto Coppi   Adolfo Leoni   Fritz Schaer
1949   Fausto Coppi   Ferdi Kübler   Nedo Logli
1950   Renzo Soldani   Antonio Bevilacqua   Fausto Coppi
1951   Louison Bobet   Giuseppe Minardi   Fausto Coppi
1952   Giuseppe Minardi   Nino Defilippis   Arrigo Padovan
1953   Bruno Landi   Pino Cerami   Pierre Molineris
1954   Fausto Coppi   Fiorenzo Magni   Mino De Rossi
1955   Cleto Maule   Fred De Bruyne   Angelo Conterno
1956   André Darrigade   Fausto Coppi   Fiorenzo Magni
1957   Diego Ronchini   Bruno Monti   Aurelio Cestari
1958   Nino Defilippis   Miguel Poblet   Michel Van Aerde
1959   Rik Van Looy   Willy Vannitsen   Miguel Poblet
1960   Emile Daems   Diego Ronchini   Marino Fontana
1961   Vito Taccone   Imerio Massignan   Renzo Fontona
1962   Jo de Roo   Livio Trape   Alcide Cerato
1963   Jo de Roo   Adriano Durante   Michele Dancelli
1964   Gianni Motta   Carmine Preziosi   Jos Hoevenaers
1965   Tom Simpson   Gerben Karstens   Jean Stablinski
1966   Felice Gimondi   Eddy Merckx   Raymond Poulidor
1967   Franco Bitossi   Felice Gimondi   Raymond Poulidor
1968   Herman Van Springel   Franco Bitossi   Eddy Merckx
1969   Jean-Pierre Monseré   Herman Van Springel   Franco Bitossi
1970   Franco Bitossi   Felice Gimondi   Gianni Motta
1971   Eddy Merckx   Franco Bitossi   Frans Verbeeck
1972   Eddy Merckx   Cyrille Guimard   Felice Gimondi
1973   Felice Gimondi   Roger De Vlaeminck   Herman Van Springel
1974   Roger De Vlaeminck   Eddy Merckx   Tino Conti
1975   Francesco Moser   Enrico Paolini   Alfredo Chinetti
1976   Roger De Vlaeminck   Bernard Thevenet   Wladimiro Panizza
1977   Gianbattista Baronchelli   Jean-Luc Vandenbroucke   Franco Bitossi
1978   Francesco Moser   Bernt Johansson   Bernard Hinault
1979   Bernard Hinault   Silvano Contini   Giovanni Battaglin
1980   Alfons De Wolf   Alfredo Chinetti   Ludo Peeters
1981   Hennie Kuiper   Moreno Argentin   Alfredo Chinetti
1982   Giuseppe Saronni   Pascal Jules   Francesco Moser
1983   Sean Kelly   Greg LeMond   Adrie van der Poel
1984   Bernard Hinault   Ludo Peeters   Teun van Vliet
1985   Sean Kelly   Adrie van der Poel   Charly Mottet
1986   Gianbattista Baronchelli   Sean Kelly   Phil Anderson
1987   Moreno Argentin   Eric Van Lancker   Marc Madiot
1988   Charly Mottet   Gianni Bugno   Marino Lejarreta
1989   Tony Rominger   Gilles Delion   Luc Roosen
1990   Gilles Delion   Pascal Richard   Charly Mottet
1991   Sean Kelly   Martial Gayant   Franco Ballerini
1992   Tony Rominger   Claudio Chiappucci   Davide Cassani
1993   Pascal Richard   Giorgio Furlan   Maximilian Sciandri
1994   Vladislav Bobrik   Claudio Chiappucci   Pascal Richard
1995   Gianni Faresin   Daniele Nardello   Michele Bartoli
1996   Andrea Tafi   Fabian Jeker   Axel Merckx
1997   Laurent Jalabert   Paolo Lanfranchi   Francesco Casagrande
1998   Oscar Camenzind   Michael Boogerd   Felice Puttini
1999   Mirko Celestino   Danilo Di Luca   Eddy Mazzoleni
2000   Raimondas Rumšas   Francesco Casagrande   Niklas Axelsson
2001   Danilo Di Luca   Giuliano Figueras   Michael Boogerd
2002   Michele Bartoli   Davide Rebellin   Oscar Camenzind
2003   Michele Bartoli   Angelo Lopeboselli   Dario Frigo
2004   Damiano Cunego   Michael Boogerd   Ivan Basso
2005   Paolo Bettini   Gilberto Simoni   Fränk Schleck
2006   Paolo Bettini   Samuel Sánchez   Fabian Wegmann
2007   Damiano Cunego   Riccardo Riccò   Samuel Sánchez
2008   Damiano Cunego   Janez Brajkovič   Rigoberto Urán
2009   Philippe Gilbert   Samuel Sánchez   Alexander Kolobnew
2010   Philippe Gilbert   Michele Scarponi   Pablo Lastras
2011   Oliver Zaugg   Daniel Martin   Joaquim Rodriguez
2012   Joaquim Rodriguez   Samuel Sánchez   Rigoberto Urán
2013   Joaquim Rodríguez   Alejandro Valverde   Rafał Majka
2014   Daniel Martin   Alejandro Valverde   Rui Costa
2015   Vincenzo Nibali   Daniel Moreno   Thibaut Pinot
2016   Esteban Chaves   Diego Rosa   Rigoberto Uran
2017   Vincenzo Nibali   Julian Alaphilippe   Gianni Moscon
2018   Thibaut Pinot   Vincenzo Nibali   Dylan Teuns

Piccolo Giro di LombardiaÄnnern

De Piccolo Giro di Lombardia (so völ as: Lütt Lombardei-Rundfohrt) is ein ebenfalls en Eendagsrennen, dat oorsprünglich Amateuren vörbehollen weer un siet Inführen vun de Eenheitslizenz in Kategorie 1.2 vun de UCI Europe Tour führt wurrd.

Siegerlist (siet 1999)

WeblinksÄnnern

Enkeld NahwiesenÄnnern